Bezpečnostný poradca a spisovateľ Marko Thelen miluje cestovanie. Profesionálne sa venuje boju s terorizmom a organizovaným zločinom. V spolupráci s políciami viacerých krajín pomáha budovať kapacity na rôznych kontinentoch, aby dokázali čeliť celosvetovým hrozbám. Marko Thelen hovorí v rozhovore o terorizme, cestovaní a o jeho novom krimi románe Krvavá karikatúra.
Milujete cestovanie napriek aktuálnym teroristickým hrozbám?
Od pádu železnej opony pravidelne cestujem za hranice Slovenska. Niekedy až za hranice vlastných predstáv a očakávaní. Tak rôznorodá a krásna je naša planéta. A ešte krajšou sa stáva, keď sa potom vrátite do rodnej krajiny a poviete si, ako je tu super. Preto cestovanie nikdy neprestanem milovať. Takže žiadne hrozby ani teroristické ma od cestovania neodradia, zvlášť keď cestujem najmä za účelom boja s týmto chorým produktom ľudskej činnosti.
Mnohí ľudia sa v dovolenkovom období rozhodli radšej zostať doma z obáv pred útokmi islamistických radikálov. Majú sa obávať aj naďalej?
Obavy sú súčasťou nášho života a človek je tvor prispôsobivý. Pozrite sa na Izrael a iné krajiny Blízkeho a Stredného východu alebo Afriky, kde sú teroristické útoky takmer na dennom poriadku. Ozbrojení vojaci a policajti sú všade. Ľudia si na to zvykli. Jednoducho musia žiť ďalej.
Dúfam, že to nebude náš prípad.
Dokonané útoky v Európe, ktorých sme boli za posledné obdobie svedkami, niečo naznačujú. Začíname si tiež pomaly zvykať. Na uliciach hlavných západoeurópskych miest vidíme zvýšený počet vojakov, legionárov a policajtov. Štáty spúšťajú informačné kampane. Zjavujú sa letáky o vhodnom správaní sa počas teroristických útokov. Z praxe priamo z terénu zároveň veľmi dobre vieme, že za posledné dva roky sa každý mesiac v mnohých krajinách Európy včas podarilo zastaviť niekoľko plánovaných atentátov. Často išlo iba o pár sekúnd, pár krokov, pár rán alebo pár dešifrovaných slov z odpočúvania, ktoré nás delili od krvavých dôsledkov. Nabudúce sa to možno teroristom opäť napriek obrovskej snahe bezpečnostných zložiek a poučenia z chýb podarí. Ale kedy a kde bude tiecť krv, nikto vopred nevie. Preto je ťažké odpovedať na vašu otázku, či sa máme obávať. Strach je relatívny. Koľko ľudí denne zahynie kvôli dopravným nehodám? Mám sa obávať cestovať každý týždeň lietadlom a jazdiť autom? Všetko závisí od vlastných preferencií a životnej filozofie.
Čo teda odporúčate tým, ktorí sa napriek hrozbám rozhodli vycestovať na dovolenku?
Užívať si chvíle oddychu, spoznávať ľudí, prírodu, kultúru, ale pritom si pozorne všímať, čo sa deje okolo nás. Neprehliadnuť podozrivé správanie a predmety. Ak sa nebodaj ocitneme na mieste teroristického útoku, dôležité je nepodľahnúť panike, lebo práve tá nás môže priviesť k vážnym problémom. Každému odporúčam prečítať si návod na správanie sa počas teroristických útokov. Na internete je ich dosť. Pred vycestovaním ale aj počas dovolenky zároveň odporúčam sledovať stránky Ministerstva zahraničných vecí SR, kde sa nachádzajú informácie o bezpečnostnej situácii v jednotlivých krajinách. V každom prípade, cestovanie nekonečne obohacuje človeka. Cestu si dobre premyslite! Ale nenechajte sa odradiť a vystrašiť! A v prípade akéhokoľvek problému môžete kontaktovať detektíva Martinského, ktorý pomáha vycestovaným Slovákom v núdzi (smiech).
Hlavný hrdina vašich románov detektív Martinský ste vy?
Niekedy som už odpovedal, že by som ním chcel byť. Bohužial nemám toľko silných stránok (smiech).
Keď ste ho už spomenuli, čo nám prináša v najnovšom krimi thrillere Krvavá karikatúra?
Vrhá sa do nebezpečného pátrania po zmiznutej Slovenke na Arabskom polostrove práve v čase teroristických útokov v Paríži z januára 2015. Odhaľuje nepredstaviteľné súvislosti zmiznutia mladej Slovenky Adriany s útokmi v hlavnom meste Francúzska, so Slovenskom a Českou republikou. Odkrýva tajomstvá súvisiace s prvými vlnami utečencov ale aj s vraždou na severe Slovenska.
Z krátkeho videa, ktoré prezentuje knihu, nastupujú na koži zimomriavky. Ako pravdivý je celý príbeh?
Tak ako uvádzam v úvode knihy, príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami. K reálnym situáciám, ktoré som zažil, alebo o ktorých som sa dozvedel od kolegov, som pridal svoju fikciu. Zmenil som niektoré miesta, obsah, niekde čas a osoby. Tak vznikol celý dej.
Kedy sa román objaví na pultoch kníhkupectiev? Stihnú si ho čitatelia kúpiť pod stromček?
Istotne stihnú. V kníhkupectvách sa zjaví koncom novembra, najneskôr počas prvých decembrových dní v závislosti od distribúcie. Dúfam, že si detektív Martinský aj tentokrát získa priazeň čitateľov a že každému spríjemní chvíle pri potulkách po svete. Tak ako v knihe Dlhé tiene Karibiku aj v románe Krvavá karikatúra som sa snažil mrazivú krimi tému zjemniť cestovateľskými prvkami z blízkych i vzdialených krajín.
Píšete pod pseudonymom a na verejnosti nevystupujete. Môžu sa čitatelia s vami nejako spojiť a reagujete na ich odkazy?
Samozrejme. A vždy ma poteší, keď niekto napíše. Na otázky reagujem cez webový odkazovač na www.markothelen.eu alebo cez facebookový profil. Hoci sa stáva, že z časových dôvodov odpovedám s oneskorením, vždy sa každému ozvem.
Zhováral sa Vladimír Tošovec.
15.11.2016